تعریف : کمکهای اولیه عبارتست از اقداماتی که بلافاصله پس از بروز حادثه صورت میگیرد و سبب کاهش چشمگیر مرگ و میر میشود.

اهداف کمک رسانی:
1)نجات و زنده نگه داشتن مصدوم و یا مصدومین
2)جلوگیری از تشدید واقعه
3)کمک به بهبود حال بیمار تا رسیدن و انتقال به مراکز درمانی.

کنترل صحنه تصادف در امداد رسانی:
1)با توجه به توانمندیها،تجارب و تجهیزات و رفع خطرات اطراف خود به کمک رسانی بپردازید.
3)از آتش نشانی کمک بخواهید
4)به اطرافیان تذکر دهید در صحنه حادثه از روشن کردن سیگار خودداری نمایند.
5)در صورت روشن بودن خودرو،با احتیاط به سمت وسیله نقلیه بروید و در اولین فرصت اتومبیل را خاموش کنید.
6)از تجمع افراد در محل حادثه جلوگیری کنید.
7)جلوگیری از سرخوردن در سطح شیب دار و تثبیت وضعیت خودرو

 

اصول مقدماتی کمک رسانی به فرد آسیب دیده

تعیین وجود تنفس:
*به بالا و پایین رفتن قفسه سینه نگاه کنید.
*به خروج هوا طی بازدم گوش دهید.
*جریان هوا را با برخورد به صورت خود احساس کنید.

در صورتیکه قفسه سینه بیمار حرکت می‌کند اما جریان هوا شنیده و یا احساس نشود نشان دهنده انسداد کامل راه هوایی است و بایستی سریعاً راه هوایی را باز کرد.اگر بیمار تنفس کافی دارد و شکی به صدمات ستون مهره‌ها نیست بیمار را در وضعیت بهبودی قرار دهید.اما اگر هنوز نفس نمی‌کشد تنفس مصنوعی را آغاز کنید.

 

وضعیت صحیح دستها هنگام ماساژ:
1-لبه تحتانی قفسه دنده ای بیمار در سمتی از قفسه سینه که مجاور محل زانو زدن شما قرار دارد را مشخص کنید.
2-با انُگشتان دستی که به پاهای بیمار نزدیکتر است،محل اتصال دنده‌ها به انتهای تحتانی(جناغ سینه)در مرکز قفسه سینه را مشخص کنید.انگشت میانی خود را روی انتهای جناغ سینه و انگشت اشاره را کنار آن روی استخوان جناغ سینه بگذارید.
3-قسمت استخوانی کف دستی را که به سر بیمار نزدیکتر است کنار انگشت اشاره دست در امتداد طولی جناغ سینه روی آن بگذارید.اینکار باعث توزیع فشار در طول جناغ سینه شده و شانس شکستگی دنده را کمتر می‌کند.
4-دستی را که به پای بیمار نزدیکتر است روی دستی که بر قفسه سینه قرار دارد بگذارید.دستان شما باید موازی هم باشد.
5-انگشتان خود را باز نموده و آنها را لابه لای هم بگذارید تا ز روی قفسه سینه بیمار برداشته شده تا مانع از شکستگی دنده‌ها شود.

 

فشار بر قفسه سینه
1-وقتی دستها درموقعیت مناسب قرار گرفتند بازوها را صاف نموده،آرنج را قفل کرده و شانه‌ها را در امتداد دستان خود قرار داده و در حالیکه دستها کاملاً بر قفسه سینه بیمار عمود است فشار را شروع کنید.
2- فشار جناغ سینه به سمت پایین باعث می‌شود خون  از قلب به اندامهای حیاتی مثل مغز پمپ شود.
3-ممکن است در بیماران چاق یاعضلانی نیروی بیشتر و در بیماران لاغر یا کوچک،نیروی کمتری اعمال نمایید. البته میزان فشار وارده ووضعیت دستها در شیرخوران، کودکان و بزرگسالان متفاوت است.
4-در تمام مدت اعمال فشار،دست باید در تماس با قفسه سینه باشد به هیچ وجه دستان خود را از روی قفسه سینه برنداشته یا آنرا جابجا نکنید.چگونگی دادن تنفس مصنوعی
مصدون را به پشت بخوابانید پس سر وی را به یک طرف چرخانده با انگشت دهان وی را جستجو کنید تا اشیا خارجی از قبیل آدامس، سیگار، و دندان مصنوعی ترشحات لزج و دهان را بیرون آورید و بعد از باز نمودن راههای هوایی با مانور سر عقب و چانه بالا (با یک دست پیشانی بیمار را پایین آورده و با دست دیگر چانه بیمار را بالا بکشید مواظب باشید بر روی گردن فشار نیاورید). سر خود را نزدیک دهان مصدوم آورده و بعد از ارزیابی سریع تنفسی، دادن تنفس را شروع کنید.
تنفس دهان به دهان
در تنفس دهان به دهان بعد از باز کردن و پاک کردن راههای هوایی، انگشتان دستی که روی پیشانی بیمار قرار دارد، پره‌های بینی را فشار دهید تا بسته شود. سپس یک نفس عمیق بکشید و دهان خود را در امتداد راه هوایی (موازی با آن) و روی دهان وی قرار دهید که تمام دهان را بپوشاند. در همان حال که از گوشه چشم به سینه او نگاه می‌کنید، به آهستگی آنقدر در ریه او بدمید تا سینه‌اش تا حد الامکان بالا بیاید. از دادن تنفسهای سریع و با فشار زیاد جدا خودداری کنید.

دهانتان را از روی دهان مصدوم بردارید و با حفظ وضعیت سر عقب و چانه بالا، بینی او را رها کند تا هوا از ریه‌هایش خارج شود، پس مجددا نفس بکشید تا بار دیگر تنفس مصنوعی بدهید. پس از انجام 2 بار تنفس دهان به دهان مرحله بعدی ارزیابی را انجام دهید. اگر قفسه سینه بالا نیامد ممکن است راه هوایی کاملا باز نشده باشد و یا توسط یک جسم خارجی مسدود شده باشد که در این صورت اقدامات در آوردن جسم خارجی را انجام می‌دهیم.


جابجایی و انتقال صحیح مصدوم:

رعایت نکات زیر درهنگام حمل مجروحین ، بر روی دست ضروری است:

الف)بدن در امتداد خط افق حمل و از هر گونه خمیدگی و فشار خودداری شود.
ب)سرپایین تر از بدن قرار گیرد تا جریان خون در مغز آسان گردد.
ج)برای حمل راحت تر و صحیح تر،حداقل وجود سه نفر ضروری است.

درهنگام انتقال مصدوم از روی زمین به برانکار از سه عدد پارچه به صورت باند استفاده میکنیم و یکی از آنهارا در اطراف کمر و دیگری را در ناحیه سر و کتفها و گردن وآن دیگری را درناحیه ساق پاها قرار داده و مصدوم را بلند کرده،روی برانکار می‌گذاریم.

تعریف خطر:

خطر عبارتست از هر گونه شرایط جاده ای یا انسانی(راننده،دوچرخه سوار،عابر و ...)که زمینه‌های ایجاد یک حادثه را فراهم سازد.
رویت به موقع خطرات به شما آمادگی بیشتر را جهت مقابله با آنها خوهد داد.در صورت مشاهده خطر،قبل از آنکه به موقعیتهای اضطراری تبدیل شوند شما زمان بیشتر برای عکس العمل نشان دادن دراختیار خواهید داشت.
اقداماتی که در هنگام برخودر با موارد اضطراری بایستی رعایت کنید بشرح ذیل می‌باشد:

-ترمز نگرفتن ناگهانی
-نگهداشتن هر دو دست بر روی فرمان
-نحوۀ گردش سریع و ایمن
-خارج شدن از جاده

تصادفات
هنگامی که دچار یک تصادف و آسیب جدی شدید ، لازم است اقداماتی را به منظور جلوگیری از بروز آسیب بیشتر انجام دهید.مراحل اساسی که در هر مرحله باید اتخاذ شوند عبارتند از:

-حفظ صحنه تصادف
-آگاه ساختن مراجع ذیصلاح
-مراقبت نمودن از مجروحین

اولین کاری که باید در یک صحنه تصادف انحام گیرد جلوگیری از وقوع تصادف دیگر در همان محل است.برای محافظت نمودن از منطقه تصادف باید به موارد زیر توجه نمود:
-اگر وسیله نقلیه شما دچار تصادف شد سعی کنید آنرا به منتهی الیه سمت راست انتقال دهید این امر به جلوگیری از وقوع تصادف دیگر کمک خواهدنمود و اجازه خواهد داد تا ترافیک روان شود.
-اگر شما در حال توقف کردن برای کمک هستید در محلی دور از تصادف پارک کنید زیرا منطقه حوالی نزدیک تصادف برای وسایل نقلیه امدادی مورد نیاز خواهدبود.
-فلاشرهای خودرو خود را روشن کنید
-مثلثهای بازتابنده هشدار را برای هشدار دادن به سایرین در جاده مستقر کنید
-در صورتی که تلفن همراه در اختیار دارید قبل از پیاده شدن از وسیله نقیه با وسیله نقلیه امدادی تماس بگیرید و در غیر اینصورت تا زمانیکه صحنه بعد از تصادف به طور مناسب محافظت شده باشد منتظر بمانید سپس با پلیس تماس بگیرید.
-اگر یک شخص متخصص امداد در تصادف باشد و به مجروحین کمک می‌کند وظیفه شما این است که در کناری بایستید مگر اینکه از شما خواسته شود تا به او کمک کنید.
 
آتش سوزی

هر نوع بوی دود که از زیر درپوش موتور و قسمت موتور با از قسمت سرنشینان به مشام برسد می‌تواند نشانه ای از آتش سوزی باشد.در این صورت اگر در حال حرکت هستید و چنین اتفاقی بیافتد سریعاًدر محل امن و فضای باز که خالی از مردم باشد توقف کنید موتور را خاموش کنید و همه سرنشینان را از اتومبیل خارج کنید به خصوص اطفال و افرادی که محدودیت حرکت دارند.
در صورتی که آتش سوزی نزدیک مخزن سوخت ماشین است به اندازه کافی از ماشین فاصله بگیرید و آتش نشانی را خبر کنید و اگر آتش سوزی از باک ماشین فاصله دارد یا سرنشین در داخل ماشین به دام افتاده باید سعی کنید تا آتش را کنترل کنید.
هرگز برای خاموش کردن ماشینی که دچار آتش سوزی شده از آب استفاده نکنید در صورتی که آتش سوزی در اثر سوختن گازوئیل یا روغن باشد آتش در روی آب شناور شده و گسترش خواهد یافت.
اگر کپسول آتش نشانی شیمیایی خشک در ماشین ندارید می‌توانید با پرتاب کردن خاک،ماسه،برف یا پتوی بزرگ یا لباس در روی آتش آنرا خاموش کنید.
در هر صورت به یاد داشته باشید آتش سوزی می‌تواند جراحات عمیقی به انسان وارد کند که نمی‌توان جبران کرد در حالی که ماشین را می‌توان تعویض نمود.

 

 

 

QRcode شرکت مهندسی انفورماتیک کلیک هوشمند گیلان  آدرس دفتر مرکزی شرکت کلیک هوشمند گیلان

 

 

 

 

JoomShaper