یکی از مسائل مهمی که در نگهداری لاستیک خودرو ها وجود دارد تنظیم باد لاستیک است. تنظیم بودن باد لاستیک بر روی ، مصرف سوخت ، ترمز گیری ، کشش خودرو ، فرمان پذیری و ... تاثیر مستقیم دارد. مدتی است تب استفاده از نیتروژن به جای هوای معمولی در لاستیک خودرو ها میان مالکان خودرو و علاقه مندان بالا گرفته. در این مطلب به بررسی تخصصی ، مزایا و معایب نیتروژن نسبت به هوای معمولی می پردازیم.

آیا پر کردن نیتروژن در لاستیک امن است ؟
شایعاتی مبنی بر احتمال ترکیدن لاستیکی که با نیتروژن پر شده یا سبک شدن لاستیک و عدم تعادل اتومبیل وجود دارد که هیچکدان آن ها درست نمی باشد.
78.1 % از هوایی که تنفس می کنیم دارای نیتروژن است. نیتروژن گاز غیر قابل اشتعال و بی اثر است. طبق قانون اووگادرو همه ی گازها دردما و فشار ثابت حجم ثابتی دارند ، این اطمینان را به شما می دهیم که هیچگونه انفجار یا آتش سوزی در تصادفات وسایل نقلیه ای که لاستیک آن با نیتروژن پر شده صورت نمی گیرد. در واقع نیتروژن بسیار امن تر از هوای فشرده است ، به همین دلیل نیتروژن را برای هواپیما ها و ماشین های مسابقه ای استفاده می کنند.

آیا نیتروژن را می توانم برای هر لاستیکی استفاده کنم ؟
بله! نیتروژن را می توانید در هر تایری استفاده کنید. با پر کردن نیتروژن در لاستیک خود عمر آن را افزایش دهید و از همه مهتر در جاده ها امن تر رانندگی کنید.

چه مقدار نیتروژن باید در لاستیک پر شود ؟
به همان مقداری که قبلا هوای معمولی می زدید... این مقدار توسط کارخانه سازنده اتومبیلتان در دفترچه راهنما وجود دارد.


بهترین روش برای پر کردن نیتروژن در لاستیک ها چیست ؟
رایج ترین روش مورد استفاده برای پر کردن لاستیک ها از نیتروژن خالی کردن هوای داخل لاستیک توسط دستگاه مکش می باشد. این کار باعث می شود تا تمامی هوای داخل لاستیک خالی شده و نیتروژن با خلوص بیشتر وارد لاستیک ها شود. اما این کار یک ایراد بزرگ دارد!!
مکش هوای داخل لاستیک باعث ایجاد خلاء در داخل لاستیک شده و باعث خم شدن سیم های لاستیک می شود. همچنین برای ساختار داخلی لاستیک زیان آود است.

پر کردن نیتروژن باعث سبک شدن لاستیک ها می شود ، آیا باعث ناپایداری اتومبیل در جاده ها می شود ؟
خیر ، به هیچ وجه! نیتروژن حدود 4 % از هوایی که در لاستیک وجود دارد سبک تر است. بنابراین هر لاستیک حدود 112 گرم وزن کمتری خواهند گرفت.

آیا نیاز است لاستیکی که با نیتروژن پر شده هر ماه فشار آن را چک کنیم ؟
بله! به طور متوسط لاستیک هایی که هوای معمولی دارند ، هر ماه حدود 1.5 PSI باد کم می کنند. در حالی که لاستیک هایی که از نیتروژن پر شده اند حدود 3 4 ماه 1 بار این مقدار کم می کند. البته هر چقدر مقدار هوای معمولی داخل لاستیک کم تر باشد (خلوص نیتروژن بیشتر باشد) ، این مدت زمان بیشتر می شود.

آیا می توانم در فصل زمستان از نیتروژن استفاده کنم ؟
بله! نیتروژن حتی در سرمای زیاد زمستان نیز مورد استفاده قرار می گیرد و باعث بیشتر شدن عمر لاستیک می شود.

من با باد معمولی اکنون ۷۸٪ نیتروژن دارم ، چرا به نیتروژن بیشتری نیاز دارم ؟
مساله فقط افزودن مقدار نیتروژن نیست ، بلکه کم کردن مقدار اکسیژن و رطوبت در لاستیک است.
مهم است که مقدار اکسیژن داخل لاستیک از ۲۰٪ به ۵٪ کاهش پیدا کند. اکسیژن ۳ تا ۴ برابر سریعتر از لاستیک نفوذ میکند و در نتیجه زودتر باد لاستیک کم میشود. هنگامی که اکسیژن در دمای بالا و فشار زیاد واکنش نشان میدهد ، داخل لاستیک اکسیداسیون اتفاق می‌افتد و باعث آسیب دیدن لایه داخلی لاستیک میشود و میتواند به قسمتهای فلزی مثل رینگ ، سنسور فشار باد و والو آسیب برساند. رطوبت سرعت اکسید شدن را زیاد میکند و باعث زنگ زدن سیمهای فولادی لاستیک میشود و موجب خوردگی در کناره های رینگ (محل اتصال با لاستیک یا Tire Bead ) میشود.

چرا نیتروژن بهتر از هوای معمولی است ؟
- به علت حذف اکسیژن موجب حذف رطوبت خواهد شد که موجب کاهش اثر فرسایش لاستیک می شود.
- ملکول های نیتروژن نسبت به اکسیژن بزرگتر هستند ، به همین دلیل احتمال فرار ملکول های نیتروژن از لاستیک و کاهش فشار باد کمتر است.
- نیتروژن حدود 4 % سبک تر از هوای معمولی است ، در نتیجه هر لاستیک حدود 112 گرم سبک تر می شود و این سبکی بر روی مصرف سوخت تاثیر مثبت می گذارد.
- نیتروژن گرما را زود تر از دست می دهد ، در نتیجه ترکیدگی لاستیک به علت افزایش دما کمتر اتفاق خواهد افتاد.

    در نتیجه استفاده از نیتروژن به جای هوای معمولی باعث :
    - افزایش امنیت
    - کاهش مصرف سوخت
    - مراجعه کمتر جهت میزان کردن باد لاستیک
    - افزایش طول عمر لاستیک
    - خنک بودن لاستیک
    - و...

 

QRcode شرکت مهندسی انفورماتیک کلیک هوشمند گیلان  آدرس دفتر مرکزی شرکت کلیک هوشمند گیلان

 

 

 

 

JoomShaper